תאורה לצמחים: איך עושים את זה נכון?

תאורה לצמחים, נורות גידול לד

תאורה לצמחים

תאורה לצמחים היא כנראה תורה שלמה לעוסקים במלאכה, שכן בלי לדייק בעניין הזה, צמח יכול להתייבש או להרקב ופשוט למות. תאורה נכונה לצמחים זו הדרך היחידה בה ניתן לקיים את תהליך הפוטוסינתזה ההכרחי כל כך להתפתחות הצמח ולמעשה להישרדותו בכלל. למי ששכח בטעות, פוטוסינתזה זה תהליך ייצור המזון בתוך הצמח, ממש בכלליות, ובלי תאורה לצמחים, תהליך זה לא יקרה כאמור.

עובדה ידועה לכל היא, שכמו כל יצור חי על פני הכדור, גם צמחים חייבים אור בכדי להתקיים, לצמוח ולגדול. בעידן זה של גידולים מלאכותיים, לעתים צריך לספק לצמחים את האור שהם זקוקים לו, אם הם נמצאים במקום שלא מאפשר להם לקלוט את המידה הנכונה של קרני שמש שאותם הם צריכים. כידוע, ישנם צמחים שזקוקים לאורה וחומה הישיר של השמש וכמה שיותר, ובקצה השני על אותה סקאלה, מצויים צמחים שלא זקוקים לה כמעט בכלל. כשמגדלים צמח, חשוב כמובן להבין איזה זן הוא ולאיזו תאורה יש לדאוג לו.

אם אתם מגדלים צמחיה בבית או בקונסטלציה דומה ורוצים להשתכלל, להתמקצע ולהרחיב את אופקיכם בנושא תאורה לצמחים על מנת לשפר את יכולות הגידול שלכם, יש ראשית להבין בסוגים של נורות ועצמתן.

תאורה לצמחים: מה הכי אידיאלי לצמח

יש מספר קריטריונים שחשוב להתייחס אליהם כשבוחנים גידול ביתי או חלל לא מואר טבעית, לקראת עבודה נכונה עם תאורה לצמחים. ראשית יש להתייחס לגודל החלל או המבנה בו מעוניינים לגדל את הצמח (וכמובן, איזה סוג צמח זה וכמה אור הוא דורש על מנת לקיים את תהליך ייצור המזון שלו בצורה המיטבית והאופטימלית). חשוב לוודא, בגודל החלל מתאים לעוצמת הנורא כך שהאור יאיר באופן המקסימלי את כל החלל בצורה שווה וטובה ולא יחסר אור לשום צמח באף פינה.

יש להתייחס גם לתשתית של החלל, מה מצבה ועד כמה היא תקינה. נורות מסוימות עלולות לצרוך לא מעט חשמל ויש לוודא כי התשתית תעמוד בעומס ולא ייווצרו קצרים או נפילות או בעיות אחרות. לא תמיד הנורה החזקה והעצמתית ביותר היא הכי מומלצת ואידאלית לצמח, כאמור זה תלוי בנורה, בצמח ובחלל. ישנן נורות חזקות מאוד שצורכות המון חשמל אך מייצרת פחות אור ממנורה חלשה יותר שצורכת פחות חשמל. יש לשים לב לצרכים המדויקים שלכם ובהתאם לתנאים הקיימים.
בסופו של דבר, באם המצב מאפשר, כדאי להשתמש באור השמש.

יש רבים הטוענים כי אור השמש הוא תמיד הטוב והאידאלי ביותר, אך ישנן דעות שונות נוספות מבוססות על ניסויים אשר מראות שלעתים תאורה מבוקרת לצמחים מניבה תוצאות טובות ומדויקות יותר. בכל מקרה, תאורה לצמחים הוא באמת נושא שיש המון מה ללמוד בו וכדאי להעמיק את עומק ההבנה בו על מנת להפיק את המיטב מגידולים ביתיים או חללי גידול סגורים ולהגיע לתוצאות המלבלבות ביותר.