התקף חרדה: פרטים בסיסיים

חרדה

התקפי חרדה הם אמיתיים ביותר ומתישים מבחינה רגשית. אנשים רבים החווים את התקף החרדה הראשון שלהם, מוצאים את עצמם בחדרי מיון או בקליניקת הרופא, ומוכנים לשמוע את החדשות הכי גרועות האפשריות אודות בריאותם.

כשהם כבר אינם שומעים שהיה להם מצב מסכן חיים, כגון התקף לב, חדשות אלו עלולות דווקא להגביר את חרדתם ותסכולם. "אם אני בסדר מבחינה גופנית, למה קרה לי משהו כה נורא, שאני אפילו לא יכול להסביר אותו? אז מה קורה לי?"

חוסר הוודאות בהתקף חרדה

כשאדם הסובל מהתקפי חרדה אינו מאובחן, הוא עשוי להתייעץ עם רופאים רבים במשך שנים ארוכות מבלי לחוות כל הקלה. הוא הופך להיות מתוסכל יותר ויותר, וחש כאילו איש אינו יכול לשים את האצבע על הבעיה ולספק כל סוג של סיוע. תסמיני התקף חרדה אמיתיים ביותר, החרדה כה טראומטית, החוויה כולה חדשה ומוזרה, ונחשבת לאחת התופעות הקשות ביותר שאדם יכול לקבל. נוסף על ההתקף, יש תמיד את הפחד המהדהד: "מתי זה יקרה לי שוב?"

חרדה מהתקף חרדה

חלק מהאנשים כה פוחדים מהתרחשות התקפי חרדה נוספים, במיוחד בציבור, עד שהם נסוגים ל"אזורים הבטוחים", בדרכך כלל בבתיהם, ולעיתים רחוקות ביותר יוצאים החוצה. מצב זה ידוע בתור אגורפוביה.  ראוי לציין שאדם עם הפרעה זו אינו אוהב שחייו כה מוגבלים. זהו קיום מדכא ואומלל, הנעוץ בפחד מפני התקף חרדה נוסף בציבור, במקום בו אינו חש בטוח, עד כי הפחד שומר אותו כבול קרוב לבית. אנשים רבים החווים התקף חרדה אינם מקבלים את האבחנה הנכונה, ו"חיים" עם החרדה, למרות הזוועה והאימה המתמידה שלה.

מהו התקף חרדה?

מצב זה ניתן לתיאור כסיוט רגשי מקיף. חלק מהאנשים הסובלים מחרדה חשים כאילו הם נמצאים במחזור מחריף של קטסטרופה ואבדון, ושמשהו רע עומד לקרות להם "עכשיו, ברגע זה ממש". אחרים חשים כאילו הם לוקים בהתקף לב, כשדפיקות הלב משכנעות אותם שהם עומדים לקבל התקף. אחרים חשים שהם הולכים "לאבד שליטה" על עצמם ויעשו משהו מביך בציבור. אחרים נושמים כה מהר, לוקחים נשימות קצרות מהירות ומתנשפים בכבדות, עד שהם מתנשפים וחשים כאילו הם נחנקים כתוצאה מחוסר חמצן.

התקף חרדה נמשך בדרך כלל דקות ארוכות, ונחשב לאחד המצבים המצערים ביותר שאדם עשוי לחוות. במקרים מסוימים, התקפי חרדה נמשכים פרקי זמן ארוכים יותר, או שבים על עצמם מהר מאוד. בעקבות התקף חרדה כואב ביותר, אדם נוטה להתנסות עם תחושות דיכאון וחוסר אונים. החשש המשמעותי ביותר הוא כי התקף חרדה יחזור שוב ושוב, מה שהופך את החיים לקשים מנשוא.

התקף חרדה מגיב היטב לטיפול

נסיבות החרדה אינן מזוהות בהכרח, והמקור להתקף עשוי להיוותר בגדר תעלומה. ההתקפים מופיעים "כרעם ביום בהיר", ובפעמים אחרות, מאמץ מוגזם או מצבי חיים שליליים, עשויים לעורר התקף. למרבה הצער, אנשים רבים אינם פונים לעזרה בעקבות התקפי חרדה, אגרופוביה וקשיים אחרים הקשורים לחרדות. הדבר נכון במיוחד היות וחרדה והפרעות חרדה אחרות הם מצבים הניתנים לטיפול היטב בטווח קצר יחסית. מחקר קליני מספק תכנית מוצקה של שיטות קוגניטיביות, רגשיות והתנהגותיות העשויות לסייע להתגבר על הפרעות חרדה, כגון חרדה או אגרופוביה.

כתיבת תגובה