גידול הידרו – זרעת, השקעת, תאמין!

גנן

יש הרבה סיבות שבעטיין אנשים פרטיים, כמוני, עוברים לגידול הידרופוני. אני אשתף אתכם בסיבה שלי. כבר מגיל קטן חלמתי שכאשר אגדל יהיה לי בית עם גינה ובה אגדל פירות, ירקות, תבלינים ופרחים. האדנית שהייתה לנו בדירת הוריי  אף פעם לא הספיקה לי ולשאיפותיי. ואכן כאשר גדלתי והפכתי לאדם עצמאי עברתי להתגורר בבית החלומות שלי – בית עם גינה!

תחילה שתלתי תותים ונמנעתי מלרסס אותם, כי אני מאמינה גדולה במזון אורגני. את האמת, לא היה קל, וזה בלשון המעטה. לפני שהספקתי להנות מהתותים שגידלתי הקדימו אותי הנמלים, הזוחלים ומהעופפים. היבול ככל הנראה היה משובח, כי החיות שהזכרתי המשיכו להגיע ואף קראו לחבריהם.

לא התכוונתי להרים ידיים !!! I ain't no quitter. התחלתי לחפש פתרונות אלטרנטיביים וגיליתי את הגידולים ההידרופוניים. מאז… יכולות הגינון שלי השתפרו פלאים ואני כבר לא חייבת לחלוק את היבול שלי עם חיות בלתי קרויות.

אני לא היחידה שעברה לגידול הידרופוני. ב-20 השנים האחרונות יש עלייה מתמדת במודעות לגידולים הידרופוניים ויתרונותיהם בצפון אמריקה. אבל הסיפור שונה באירופה, שם תרבות הגידול ההידרופוני קיימת כבר למעלה מ-40 שנה!!! גרמניה, הולנד ושווייץ מובילות בתחום זה, ומסקר שנערך לאחרונה עולה שכמעט חצי מהמגדלים הביתיים משתמשים בטכניקת גידול הידרופוני.

על יתרונות גידולי הידרו:

למעבר לגידולי הידרו יש מספר רב של יתרונות, אנסה לעמוד על העיקרייים:

❖ מים – גידול הידרופוני מתבצע במים (הידרו = מים) לא באדמה. בעזרת מערכת מיוחדת ניתן להשתמש במים שוב ושוב וכך להימנע מבזבוז מים מיותר. יתרה מכך, הגידולים שלנו כבר גדלים במים. כך שלא צריך לדאוג אם השקינו או ששכחנו להשקות.
❖ אדמה – אדמה היא משאב יקר שדורש תחזוקה מתמדת. כאשר עוברים לגידולי הידרו, נחסכת מאיתנו ההשקעה באדמה: בניקוש העשבים, בדישון האדמה, עידורה ואיוורורה.
❖ מהירות – צמחים גדלים מהר יותר בגידול הידרופוני מאחר והצמח לא מפנה את המשאבים שלו לגידול השורשים, הוא מתעל את האנרגיה שלו  לגידול הצמח עצמו.
❖ דישון – מי שהתנסה בגידול באדמה יודע ששאלת הדישון היא שאלת מיליון הדולר. כמה לשים? האם שמתי יותר מדי? ומה עם הדשן הטבעי שכבר מצוי באדמה? שאלות אלו לא רלוונטיות בגידול הידרופוני, מאחר ויש לנו שליטה מלאה ומדויקת בכמות הדשן שנכנס. הדישון נכנס על ידינו דרך המיכל ואנחנו יודעים בדיוק כמה שמנו ומתי. יש עוד יתרון שקשור להיבט של הדישון. כאשר מדשנים גידולי הידרו ריח הדשן נותר במיכל, כך שאם אתם סובלים מאלרגיות או רגישים מאוד לריחות חריפים – הבעיה הזו נפתרת.
❖ אקולוגיה – המיכלים שבהם מגדלים את הצמחים הינם מבודדים, הם אינם פוגעים באיזון האקולוגי העדין כפי שקורה בגידול "סטנדרטי" שבו אנחנו עלולים לשבש את האיזון עקב דישון יתר או עיבוד יתר של האדמה.

אלו הם רק חלק מהיתרונות שטמונים במעבר לגידול הידרופוני ובוודאי יש עוד כמה שלא ציינתי כאן. עבורי המעבר לגידולי ההידרו שינה את חיי, ואני ממליצה לכם בחום לנסות גם. לא תתאכזבו!

כתיבת תגובה