אהבה טבעונית – האתגר

הכרויות לטבעונים

אם אתה טבעוני או שאת צמחונית ואתם במקרה גם רווקים ששוחים בסצנת הדייטינג המקומית, בטח מוכרת לכם הסיטואציה הבאה: יצאתם לדייט ראשון עם מישהו, אתם יושבים בבית קפה או מסעדה ומזמינים משהו לשתות ולאכול. די מהר העניין הטבעוני/צמחוני הופך לאישיו שאי אפשר להתחמק ממנו, והשיחה גולשת לסדרה של שאלות או אמירות חסרות טאקט כמו- "אבל את לא מתגעגעת להמבורגר?", "אין על סטייק עסיסי במסעדה טובה!" או- "חייבים לאכול בשר כדי להישאר בריאים וחזקים. לטבעונים יש אנמיה וחוסר בברזל". נשמע מוכר?

אולי הדייט שלכם היה מספיק מנומס כדי לא להזמין באותו מפגש מנה בשרית, אחרים לא יהיו כל כך מתחשבים, ובכל מקרה – כמה פעמים זה עוד יחזיק מעמד? ואיך אפשר להעביר ערב שלם מול מישהו שאוכל משהו שגורם לבטן שלכם להתהפך?

אימוץ אורח החיים טבעוני/צמחוני מביא עמו שינויים משמעותיים. מרבית האנשים שהופכים לטבעונים או צמחונים בוחרים באורח חיים זה ממקום של מוסר וחמלה, ולכן לא מדובר רק בשינויי תזונה בלבד אלא בשינוי אורח החיים באופן גורף, המשפיע על כל התחומי החיים. תחום נוסף שמושפע מהבחירה בטבעונות, הוא תחום הדייטינג והזוגיות, בו מרבים הטבעונים והצמחונים מתמודדים עם קושי אמיתי. הופעתם של קבוצות פייסבוק למציאת אהבה לטבעונים וצמחונים וכן הופעתו של אתר הכרויות כמו גרינדייט, שמיועד לטבעונים וצמחונים בלבד, מעיד על כך שישנו צורך של ממש של חברי הקהילה הטבעונית והצמחונית בארץ לפלטפורמה למציאת בני זוג עם תפיסת עולם דומה.

זוגיות טבעונית: התנגשות האידאולוגיות

אין ספק שבפני טבעונים וצמחונים רווקים/ות עומד אתגר לא פשוט אם הם רוצים למצוא אהבה וזוגיות שיוכלו לחיות איתה בשלום. מכיוון שהטבעונות מבוססת על אידיאולוגיה של חמלה וכבוד כלפיי בעלי חיים, אדם טבעוני לא רק יימנע מאכילת מוצרים מן החי, אלא גם ימנע מכל מוצרי צריכה שמוצאם בחי או בניצול בע"ח כמו דבש, מוצרי עור, פרווה או צמר. כמו כן מרבית הטבעונים יימנעו מביקור בגני חיות ולא ישתמש במוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי חיים.

ומעבר לזה ישנם לא מעט מכשולים טכניים: איך טבעוני מנהל משק בית משותף עם אוכל בשר? האם מפרידים את כלי האוכל? ומה לגבי האוכל המוחזק במקרר? אם הטבעוני מתנגד לקניית בשר ומוצריו – מי משלם על הקניות בסופר? מה עושים ביום העצמאות? האם הילדים המשותפים יאכלו בשר או שיגדלו לאור עקרונות הטבעונות?

> קליק לבלוג חיים וטעים – מתכונים טבעוניים טעימים

האידאולוגיה ותפיסת העולם הטבעונית מונעת מהאוכלוסייה הצמחונית והטבעונית מלנהל קשר רומנטי ארוך טווח עם קרניבורים והתוצאה הבלתי נמנעת היא צמצום משמעותי של כמות בני הזוג הפוטנציאליים. אז איך בכל זאת אפשר למצוא אהבה שעומדת בסטנדרטים הטבעוניים?

אז איפה מוצאים רווקים עם ערכים?

ישראל הפכה בשנים האחרונות למעין "מכה" של הטבעונות, כשעוד ועוד מסעדות טבעוניות נפתחות, מסעדות רגילות מוסיפות מנות טבעוניות לתפריט שלהם ואפילו בצה"ל יש כבר מנות קרב טבעוניות. המספרים מדברים על 8% צמחונים וכ- 5% טבעונים מקרב האוכלוסייה, מתוכם מן הסתם ישנו מספר לא מבוטל של פנויים ופנויות המחפשים אהבה. אז איך מגיעים אליהם?

ראשית, ישנו האינטרנט. יש היום כמה דרכים מקוונות בהם ניתן להגיע למאגרים של פנויים ופנויות טבעונים, בהם לוחות הכרויות, בלוגים של טבעונים, פורומים וקבוצות של הכרויות לטבעונים וצמחונים בפייסבוק. כמויות המידע והקבוצות רק הולך וגדל ואם עדיין אין לכם חשבון פייסבוק זה הזמן. שנית – ישנם אתרי הכרויות, ואפילו אחד כזה שמיועד רק לטבעונים וצמחונים.

בנוסף, באופן שוטף מתקיימים אירועים שונים המיועדים לקהל טבעוני כמו למשל: הפיקניק הטבעוני השנתי, המנגל הטבעוני ביום העצמאות, הרצאות וכנסים, חוגי בית, סדנאות בישול טבעוני וכד', שגם הם יכולים בקלות לשמש ככר נוח למציאת פנויים ופנויות כמוכם. ישנם אפילו אימוני כושר לטבעונים.
אז למצוא אהבה טבעונית זה אולי מאתגר, אבל בהחלט לא משימה בלתי אפשרית. הקהילה הטבעונית והצמחונית הולכת וגדלה מיום ליום ובזכות האינטרנט והמודעות ההולכת וגוברת לנושא המשימה הופכת לקלה ונגישה יותר.

כתיבת תגובה