שקיות ואקום: כך תאחסני בגדים שאת לא לובשת

חדר כביסה

בין אם את רוצה לשמור בגדי הקיץ בתקופת החורף, ובין אם יש לך המון בגדים ואת רוצה לאחסן חלק מהם בצורה טובה, יש פתרונות יצירתיים ביותר איך לעשות זאת ויש מצב שאפילו לא חשבת עליהם עד לקריאת הכתבה הזו. אם יש לך בארון שטח אחסון גדול את יכולה להסתפק בהחלפת מיקומים בין הבגדים, אבל אם הארון שלך סובל מצפיפות כדאי לארוז את הבגדים ולאחסן אותם בצורה חכמה.

קודם, לפני שאת מאחסנת את הבגדים מומלץ מאוד לכבס אותם. לא כדאי לארוז בגדים שנעשה בהם שימוש ללא כביסה מוקדמת. הכיבוס מונע היווצרות של קרדית האבק בתוך שקיות הואקום. את יכולה לאחסן כמובן את הבגדים גם בתוך מזוודות ריקות (אחלה פתרון אחסון) אבל אופציה טובה יותר היא אחסון באמצעות שקיות ואקום.

חשוב להשקיע ברכישה של שקיות איכותיות כי בשקיות הפשוטות עשויה להיות חדירה של אוויר פנימה. שקית ואקום עובדת בצורה כזו שלאחר שממלאים אותה בבגדים, ישנו פתח המותאם לפייה של שואב אבק. לוקחים את השואב, מצמידים לפתח השקית, שואבים את כל האוויר שנותר בשקית וככה אורזים את הבגדים בתוך וואקום. מדובר בפתרון אחסון מעולה נגד אבק וגם זה מאוד נוח לאחסון כי השאיבה משטיחה את כל תכולת השקית לעובי דק ביותר. ניתן למצוא מארזים של שקיות ואקום בעלויות משתנות אבל בגדול זה פתרון ממש לא יקר.

מלכודת דבש לעש

לפני שאורזים את הבגדים, בין אם בתוך שקית ואקום או בדרך אחרת, חשוב מאוד לוודא שהעש לא שוכן ביניהם. אפשר לזהות עש אם למשל יש חורים אפילו רק בשתיים או שלוש חולצות. זה לא מעיד בוודאות שיש מגפת עש בארון כי זה יכול לקרות גם כאשר מכבסים בד עדין. בכל מקרה, במרבית הבתים בארץ אין עש אז אין סיבה להיכנס לפאניקה. סימני עש מובהקים הם חורים וסימני כרסום על כמות גדולה יחסית של בגדים, אפשר גם למצוא גלמים, זחלים או פרפרים בתוך ארונות הבגדים, ואפשר למצוא גם "מתנות קטנות" שהם משאירים כמו נשלים, פקעות, קורים והפרשות. תופעה כזו כבר מצריכה טיפול יסודי ביותר.

מה שהכי כדאי לעשות הוא להציב מלכודות שמונעות את ההתרבות של עש. תוחלת החיים של עש קצרה יחסית – משהו כמו שבועיים וחצי. תולים את המלכודות בתוך הארונות והן משחררות פרומון בחלל הארון. העש מחפש איפה הוא יכול להזדווג ולא מוצא היכן. זה משגע את כל מערכת ההתרבות שלו. ההורמון המבלבל הוא השיטה הכי אפקטיבית להיפטר מעש. מלכודת כזו יכולה לשבת בארון שלושה חודשים ואינה עולה הרבה. המחירים משתנים בהתאם לגודל המלכודת. אם יש בארון כמה דלתות, צריך לשים מלכודת בכל חלל. בחדר ארונות מספיק לתלות שתי מלכודות במרכז החלל והעש יפסיק את מלאכת ההתרבות.