חשיבותה של אומגה 3 לילדים

כדורים

בשנים האחרונות אומגה 3 הפכה לכוכבת תזונתית ובמיוחד בקרב ילדים. אז איך כל זה קרה?

ובכן, אומגה 3 היא קבוצת חומצות שומן בלתי רוויות ששומרות על המוח שלנו וקשורה בקשר הדוק לבריאותנו. אומגה 3 היא חלק אינטגרלי מתהליך בניית תאים חדשים בגוף, היא משחקת תפקיד חשוב במערכת העצבים המרכזית ובמערכת הקרדיו-וסקולרית והיא אף מסייעת לגוף לספוג טוב יותר חומרים מזינים. כמו כן, אומגה שלוש גם חיונית לתפקוד העיניים שלנו.

מה המחקרים מלמדים אותנו על אומגה 3? ואיך זה קשור לילדים שלנו?

מחקרים רבים הראו גם קשר בין אומגה 3 לנפש ולהתנהגות של ילדים. על פי מחקרים שנערכו עולה כי אומגה יכולה לסייע בוויסות התנהגות ורגשות וזאת בגלל התפקיד החשוב שהיא לוקחת במערכת העצבים המרכזית. לטענת החוקרים תוספת של אומגה יכולה להועיל לסימפטומים של ADHD, לרבות בתופעות של עיבוד רגשי ונטיות אנטי חברתיות.

מחקרים אחרים שנערכו הראו קשר בין יכולות קריאה של ילדים לבין רמות נמוכות של רכיב שנמצא בקבוצת החומצות אמינו של אומגה 3. במקביל גילו החוקרים כי הוספת אומגה 3 לתפריט היומי משפר את תפקוד הזיכרון בקרב ילדים.

מחקרים שבחנו ילדים יפנים הראו כי אי צריכה או צריכה מועטה של דגים קשורה לסימפטומים של דיכאון. כמו כן, חוקרים גילו כי לאומגה יש השפעות אנטי דלקתיות במקרים של אינפקציה וזיהומים והיא אף יכולה לעזור מאוד במצבים של השמנת יתר ואסטמה בקרב ילדים.

מקורות אומגה 3

יש כמה מקורות מהם ניתן לקבל אומגה שלוש. או ממקורות מן הצומח או ממקורות מן החי. מקורות מן הצומח הם למשל: זרעי פשתן, מרווה, צמח הפשתה, צמח רגלת הגינה וצ'יה. מקורות אומגה שלוש מן החי הם למשל: אצות, דגים שחיים במים קרים וקריל (סוג מסוים של סרטן).

מה עדיף לילדים – אומגה 3 כתוסף או אוכל עשיר באומגה?

כידוע, את מנת האומגה 3 היומית ניתן לקבל דרך האוכל שאנחנו אוכלים או דרך תוספי תזונה. על פי רופאים, מומחים וחוקרים – המצב האידאלי הוא צריכת אומגה שלוש דרך האוכל שלנו. אולם עם ילדים זה לא תמיד פשוט, לכן הורים רבים מעדיפים את הפתרון של תוספי אומגה.

אפשר לנסות לעניין את הילדים במנות שכוללות אומגה שלוש. ישנן כל מיני דרכים יצירתיות לשכנע ילדים לצרוך דגים רק צריך לחפש מתכונים שמתאימים לילדים. אם זה לא הולך אפשר לרכוש שמן פשתן. את שמן הפשתן ניתן להוסיף למגוון רחב של מאכלים שהילדים בין כה וכה כבר אוהבים ואוכלים. כך לדוגמה ניתן להוסיף שמן פישתן לחמאת בוטנים, לסלט, לביצה, למאפינס, למרקים, קדרות ואפילו לפרורי הלחם שעוטפים השניצלים.

הנה רשימה של מאכלים שמכילים אומגה 3 שכדאי לשקול להוסיף לתפריט השבועי של המשפחה: סלמון, סרדינים, מקרל, טונה טרייה, דג טראוט, הרינג, דג לשונן, צדפות, שרימפס, בקר, ביצים, חלב, יוגורט, זרעי פשתן, פולי סויה, אגוזי מלך וזרעי צ'יה.

במידה והילדים לא משתכנעים, זה משש לא נורא. בהחלט אפשר לעבור לצריכת אומגה 3 דרך תוספים. יש היום תוספי אומגה 3 איכותיים ואמינים וכדאי לחפש ולרכוש אות