לא להאמין: שאלות שאנשים שואלים כשאתה אומר להם שאתה טבעוני!

ישבתי לי להנאתי במסעדה טבעונית בתל אביב, בשולחנות שהיו בחוץ. לפתע ניגש אליי בן אדם שאיני מכיר והתחיל לשאול אותי שאלות על האוכל במסעדה. אני חייב להודות שלעיתים אני מתקשה להבין את השאלות של אנשים סביבי מרגע שאני אומר להם שאני טבעוני.

צררתי לכם צרור של תגובות ושאלות של אנשים וכן תגובות שלי לאותם אנשים, וכולי תקווה שכתיבת כתבה זו תסתום את הגולל על כל אותן תגובות ושאלות אומללות. (סליחה מראש על הציניות המשתמעת והמופרשת)

1. "אכפת לך שאנשים אוכלים לידך/מולך בשר?"

ממש לא! אכפת לי מחקלאות מתועשת ומחיות משק על פסי ייצור. אבל אם תאכל לידי סנדוויץ' עם בשר (זה מה שאתם הקרניבורים אוכלים היום, לא? כריכי בשר?, תסלחו לי עבר כבר זמן אז שכחתי) – לפני, מעליי, מתחתיי או מצדדיי יש לזה אותה השפעה על העולם, אז איפה בדיוק אתה אוכל את כריך הבשר שלך לא ממש משפיע עליי.

מסעדה טבעונית

2. "אין מצב שאני מוותר על גבינה".

וואלה, אף אחד לא ביקש את זה ממך. לא פעם בחיים שלנו אנחנו שואפים לשפר את החיים שלנו וכדי להשיג את השיפור הזה אנחנו מתמודדים ע אתגרים, יוצאים מהאזור הנוח שלנו ומנסים להיות הכי טובים שאנחנו יכולים. אז הגישה שאתה מציג כאן היא די פסימית. אתה כל כך חלש שאתה לא מצליח להביס גבינה. חשבתי שאתה יותר חזק מזה, האמנתי בך יותר, אני מוכרח להגיד. חשבת אולי שהגבינה היא זו שמחלישה אותך, זה כמו מעגל קסמים, אתה כנראה לכוד במטריקס הגבינה!

3. "בטח התפריט שלך מאוד מוגבל".

ממש לא! התפריט שלי היום הרבה יותר מגוון והרפתקני מהתפריט שגדלתי עליו: פיצה, פסטה, נקניקיות ושניצל. כשהפכתי לטבעוני למדתי המון על מאכלים מתרבויות אקזוטיות שונות: על אוכל הודי, אתיופי, קמבודי וייטנאמי ועוד. אני יודע בוודאות שהתפריט שלי יותר מגוון משלך, אחרי הכול אתם הקרניבורים כל הזמן מצלמים את האוכל שלכם ומעלים אותו לפייסבוק, וזה תמיד אותן מנות.

4. "אתה לא יודע מה אתה מחמיץ".

ובכן, אם מישהו יודע זה אני. בוא נסתכל בנתונים לרגע. מחצית מחיי ביליתי באכילת בשר, ואז בשנות ה-20 המאוחרות של חיי לקחו אותי למסעדה טבעונית בתל אביב והבנתי שיש שפע של מנות נפלאות שהן טבעוניות ורק אז, לאחר בחירה מודעת הפכתי לטבעוני, אז אם מישהו לא יודע מה הוא מפסיד זה אתה. אני חוויתי את שתי האפשרויות: חייתי חיי קרניבורים וכעת אני בחרתי בחיים טבעונים, זה אתה שחי רק אפשרות אחת.

5. "מה אתם אוכלים? איך אתם נשארים בחיים בכלל? וכיצד אתם מקבלים את מנת החלבונים הנחוצה לאדם?"

מה שבאמת מעניין זה – איך אתה שורד וחי?!. יש כל כך הרבה אוכל בחוץ, ואפשר לומר בביטחון שרובו אינו בשר בכלל. הרשימות המקובלות שכוללות בתוכן מזון בריא טומנות בחובן מאכלים כגון: חומוס, טחינה, קינואה, כרוב, אורז, פירות, ירקות ועוד. אז אני מרגיש שאם אין לך גישה לרשימות המזונות הבריאותיים המומלצים מעלה את השאלה האמיתית והיא כפי שציינתי – איך לעזאזל אתה חי?!!!

6. "אז מה, אתה גם אוכל במסעדות שאינן טבעוניות?"

בוודאי, היום יש יותר ממסעדה טבעונית בתל אביב. ישנן לא מעט מסעדות, ובכל הארץ, שמציעות מנות טבעוניות או צמחוניות ואני מרגיש תחושת שליחות ממש להגיע למסעדות כאלו. אני חש, כנציג הטבעונים, שתפקידי לעודד עוד ועוד מסעדות להציע מנות טבעוניות וצמחוניות לטובת הכלל.

כתיבת תגובה